Ekonomi

ABD tahvil getirileri faiz indirimi umutları ve ekonomik gelişmeler üzerine düştü

ABD gösterge tahvil getirileri, yatırımcıların yeni ekonomik verileri ve Federal Reserve yetkililerinin yorumlarını beklemesiyle yaklaşık iki ayın en düşük seviyelerine geriledi. 10 yıllık Hazine bonosunun getirisi geçen ayki zirveden bu yana önemli ölçüde düştü ve bu da piyasa duyarlılığında bir değişimin sinyalini verdi.

Piyasa katılımcıları, enflasyonun düşeceği ve ekonominin yavaşlayacağı beklentisiyle fonlarını tahvillere yönlendiriyor; bu da Federal Reserve’ün 24 ortasına kadar faiz indirimlerini düşünmesine neden olabilir. Fed’in 13 Aralık ve 31 Ocak’taki toplantılarında faiz oranlarında değişiklik olmayacağı kesin olsa da, 1 Mayıs toplantısında olası bir faiz indirimi beklentisi artıyor ve bu olasılık şu anda %48’e ulaştı.

Yatırımcılar, haftalık ilk işsizlik başvuruları, Ekim ithalat fiyat endeksi ve Kasım Philadelphia Fed imalat anketi gibi bugün yayınlanacak bir dizi önemli ekonomik raporu sabırsızlıkla bekliyor. Ek olarak, gün boyunca çeşitli Fed yetkililerinin açıklamalarının daha fazla yol gösterici olması bekleniyor.

Deutsche Bank (NYSE: Veritabanı Stratejistler, piyasanın Fed’den güvercin bir değişim beklentisini tekrarlaması nedeniyle dikkatli olunması yönünde çağrıda bulundu. Omicron varyantının ortaya çıkmasının daha önce de benzer beklentileri tetiklediğini hatırlattılar ancak bunların geri dönebileceği konusunda uyardılar.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu