Haber

Akkuyu NGS’nin 3. ünitesinde önemli bir adım daha tamamlandı

AKKUYU Nükleer Santrali (NGS) 3. ünitesi reaktör bölmesinde, çekirdek tutucu ekipmanın değerli bir modülü olan konsol kirişinin montajı tamamlandı. Bu işlemle konsol kiriş, reaktör şaftının altındaki tasarım konumuna yerleştirildi.

Konsol kiriş, 180 ton ağırlığında, 9,5 m çapında ve 2,3 m yüksekliğinde özel karbon çeliğinden yapılmıştır. Kurulumu 1 iş günü, montajı ise 17 gün süren konsolun kullanım ömrü en az 60 yıl.

Konsol kirişin ana görevleri arasında su temini, buhar giderme, havalandırma, ölçüm cihazları için geçişlerin düzenlenmesi, çekirdek tutucunun durumunun incelenmesi ve incelenmesi yer alır. Kiriş içine yerleştirilmiş gaz tahliye borusu sınırları, doymuş buharın sirkülasyonunu sağlayarak maça kovanındaki basıncın izin verilen değerleri aşmamasına yardımcı olur.

BELİRLENEN SÜRE İÇİNDE TAMAMLANIR

Akkuyu Nükleer A.Ş. Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve İnşaat Başkanı Sergey Butckikh, bahisle ilgili yaptığı açıklamada, “Konsol kiriş montajı inşaat planında belirtilen süre içerisinde tamamlandı ve alt levha montajı, Bunu karot tutucunun bir diğer büyük parçası olan takip edecek. Çalışmalar planlandığı gibi deneyimli uzmanlar tarafından yürütülüyor. Birinci ve ikinci ünitelere de ekipman montajı yapıldı” dedi.

Kiriş ayrıca bölme plakası ve reaktörün kuru kasası gibi diğer yapısal elemanlar için bir takviye görevi görür. Ekipman, reaktör binasındaki incelemeler veya onarımlar sırasında hava besleme toplayıcısına, kuru muhafazaya, bölme plakasının soğutulmasına ve çekirdek tutucu aracılığıyla bakım alanına erişim sağlar. sağlayacak.

Akkuyu NGS sahasında 4 adet güç ünitesi, kıyı hidroteknik yapıları, enerji dağıtım sistemi, idari binalar, eğitim merkezi ve NGS fiziki savunma tesisleri dahil olmak üzere tüm ana ve yardımcı tesislerde inşaat ve montaj çalışmaları devam etmektedir. Akkuyu NGS sahasında inşaatın tüm aşamaları bağımsız denetim kuruluşları ve ulusal düzenleyici kurum olan Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) tarafından yakından takip edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu