Ekonomi

Akşener: Dışlayıcı tavrı değiştireceğiz

Akşener, sosyal medya hesabından yayınladığı görüntüde yurt dışındaki Türklere seslendi.

Akşener videoda, yurt dışındaki Türklerin kimliklerini kaybetmeden yaşadıkları ülkelerin koşullarına uyum sağladıklarını ve o ülkelerin sosyal ve ekonomik hayatlarında söz sahibi olduklarını belirtti. Bir akademisyen, bir hekim ve bir mühendis olarak birçok alanda büyük başarılara imza attınız.

Yaşadığınız ülkelerle tam bir uyum sağlamış olsanız da dilinize, dininize, kültürünüze sahip çıkan bir duruşla büyük bir kurumsal altyapı oluşturuyor, toplumlar arasında köprü görevi üstleniyorsunuz.

Akşener, yurt dışındaki Türklerin artık içinde yaşadıkları toplumların vazgeçilmez bir parçası olmasına rağmen zaman zaman ırkçılık ve ayrımcılık gibi sorunlarla karşılaştıklarını hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Öncelikle bilmenizi isterim ki, asla yalnız değilsiniz. Binlerce kilometre uzakta olsanız da, vatana olan bağlılığınızı biliyoruz, milletimize duyduğunuz odunsuz sevgiyi hissediyoruz. Derinden hissettiğiniz gurbet hasretini görüyoruz. Bu nedenle sizi sorunlarınızla baş başa bırakamayız.

21 yıllık iktidar döneminde maalesef gördük ki AK Parti iktidarının yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için hiçbir değeri olmayan politikası yok. Çünkü onların nazarında yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ancak kendi siyasi amaçlarına hizmet ettikleri sürece bir bedeli vardır. Yani yurt dışında iktidar için yaşayan insanlarımız, koltuklarını korumak için pervasızca suistimal ettikleri siyasi bir aletten başka bir şey değildir.

“Bizim için Türkiye’de yaşayan 85 milyon vatandaşımızdan hiçbir farkınız yok”

Partisinin Türkiye’dekiler kadar yurtdışındaki vatandaşların sorunlarını da ciddiye aldığını kaydeden Akşener, bu ciddiyetin bir göstergesi olarak “Yurtdışındaki Türkler İçin Seçim Bildirgesi” hazırladıklarını söyledi. Aksener dedi ki:

Bildiride, ülkemizdeki siyasi temsilinizin güçlendirilmesi, yaşadığınız ülkelerdeki hak ve hizmetlerinizin uyumlaştırılması, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve İslamofobi ile mücadele çabaları, dil, din ve kültürel bağlarınızın korunması ve geliştirilmesi yer almaktadır. , Türkiye’deki idari ve konsolosluk işlemlerinizin kolaylaştırılması, STK faaliyetlerinin iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi başlıklarına yer verdik.

Ayrıca yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için askerlik ücretinin düşürülmesi, SGK aracılığıyla Türkiye’de emeklilik hakkının gerçekleştirilmesi, izin süreniz dahilinde tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeniz için YUPASS uygulamasının güncellenmesi gibi birçok konuyu gündeme getirdik. İçeride ve dışarıda güçlü bir devletin gereği olarak, kimseyi geride bırakmadan, halkımızın yaşadığı her yerde yanında olmayı ve hizmet sunmayı ilke edinerek, sizlere yönelik dışlayıcı durumu değiştirmeyi birincil hedefimiz olarak belirledik.

Yurt dışında yaşayan değerli kardeşlerim, siz hangi inanca, kökene, fikre sahip olursanız olun Türk milletinin değerli bir temsilcisisiniz. Sizler kadim medeniyetimizin elçilerisiniz. Sizler bizim büyük kültürümüzün mirasçılarısınız. Bizim için Türkiye’de yaşayan 85 milyon vatandaşımızdan hiçbir farkınız olmadığından şüpheniz olmasın. Bu nedenle İYİ Parti iktidarı altında üzerimize düşen ne varsa yapacağız, el ele, omuz omuza tüm bu sorunları çözeceğiz. Ne ülkemizde ne de yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın başını eğmeye çalışanlara asla izin vermeyeceğiz. Cumhuriyetimizin ikinci asrında nerede yaşarsak yaşayalım, büyük bir millet olarak tarih yazacağız. Atatürk’ümüzün dediği gibi ‘Yüksel Türk, senin için boyun sınırı yok. Şifre bu.'”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu