Ekonomi

Altın ve bitcoin yükselir mi?

Yılbaşından bu yana ABD Merkez Bankası’nın (Fed) attığı adımlara bağlı olarak hareket eden altın, gümüş ve kripto para birimlerinin önümüzdeki günlerde yeni bir yükseliş trendine girmesi bekleniyor.

Sözcü’den Recep Genel’in haberine göre Fed Açık Piyasa Komitesi’nin 1-2 Mayıs tarihlerinde yapacağı bu toplantıda faiz oranını yüzde 0,25 artırması bekleniyor.

Ancak piyasalar faiz kararına değil, Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamalarına odaklandı.

Toplantının ardından basın karşısına çıkacak olan Powell’ın faiz oranlarına son kez zam yapıldığını ve önümüzdeki dönemde faiz artırımı yapılmayacağını açıklaması bekleniyor.

Ekonomistler, soğuyan ABD ekonomisini dikkate alarak en azından Powell’ın yakın vadede faiz artırımı planlamadıklarına dair mesajlar verebileceğini belirtiyor.

Ekonomistler, geçtiğimiz ay ABD’de başlayan ve Avrupa’ya yayılan bankacılık krizinin dumanının tütmeye devam ettiğine dikkat çekerek, Powell’ın ister istemez ölçülü mesajlar vermek zorunda kalabileceğine işaret ediyor.

Altın ve kriptoya yönelik eğilimi ne etkiler?

Nitekim banka krizinin çıkmasıyla birlikte Fed’in faiz artırımına ara vermek zorunda kalacağı beklentisiyle altın Nisan’da 2.045 dolara çıkarak 13 ayın zirvesine çıkarken, lider kripto para birimi Bitcoin 30.500 dolara tırmandı. .

Ancak Fed yetkililerinin faiz artırımının henüz bitmediğine dair açıklamaları bu rallinin kesintiye uğramasına neden oldu.

Bankacılık krizinin ortaya çıkmasıyla birlikte mevduat sahipleri, ABD’deki küçük bankalardan mevduat çıkışlarının başlamasından endişe duyuyor ve bu durum altın ve kripto para birimlerine olan eğilimi etkiliyor.

Enflasyon yüksek seyrini sürdürüyor

ABD’de geçtiğimiz hafta açıklanan makroekonomik bilgiler ülke ekonomisine ilişkin belirsizliklerin sürmesine neden olurken, yatırımcıların da kafası karıştı.

ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,1 ile beklentilerin altında büyürken, Mart ayında temel kişisel tüketim harcamaları yıllık yüzde 4,6 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Fed’in para politikasını sıkılaştırmasına neden olan enflasyon, yüksek seyrini sürdürmeye devam ediyor.

Mart ayında ABD’de tüketici enflasyonu aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 5 artsa da piyasa beklentilerinin altında kalsa da yüksek seyrinin devam ettiğini gösterdi.

haberpamukova.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu