Haber

Bakan Yardımcısı Adnan Ertem’den Amasra Faciası İtirafı: “Havalandırmadaki Eksiklik Üç Gün Önce Tespit Edildi.

TAMER ARDA ERŞİN

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Adnan Ertem, TBMM Amasra Komisyonu’nda, faciadan üç gün önce madende havalandırma ile ilgili eksiklik tespit edildiğini belirterek, “Üç gün önce, denetimimizde bu eksiklik var. Bunun, durdurmayı gerektirecek düzeyde olmadığına ilişkin de bir öngörümüz var” dedi. Ertem, kazanın nedeniyle ilgili öngörülerini ise “Tali havalandırma ünitelerinden birisinin bağlantısının olmadığı ve yetersiz olduğuyla alakalı yönelik tespit var” diye açıkladı.

Bartın’ın Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait maden ocağında 14 Ekim 2022 tarihinde 42 madencinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan faciaya ilişkin TBMM’de kurulan Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’nda bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları sunum yaptı.

Komisyonda, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ile Komisyon Başkanı Taner Yıldız arasında tartışma çıktı. Bölge milletvekili olan Bankoğlu’nun facia ile ilgili konuşmak istemesi üzerine Yıldız, “Kendinizi azarlatmayın” kelamlarıyla uyardı. Bankoğlu ise bu duruma reaksiyon göstererek, “Ben sizin öğrenciniz değilim, saygısızlık yapmayın. Karşınızda bir milletvekili var” diye konuştu.

Milletvekillerinin sorularının akabinde Bakan Yardımcısı Adnan Ertem, kameraların dışarı çıkartıldığı vakit diliminde şunları söyledi:

“Çok teknik bahisler var. Burada, maden mühendisi arkadaşlarımız, teftişten gelen arkadaşlarımız ile oturup, daha sonra yazılı hale getirip cevaplandırmayı düşündüğümüz teknik sorular var. Biz, Çalışma Bakanlığı olarak, en fazla sorulara yanıt veren bakanlık olarak gözüküyoruz. Ancak eksiklik varsa da hakikaten bilmek istiyorum. Sorulara karşılık veriyoruz.

Eksiklik olarak ne görüldü? Bütün milletvekillerimizin söz ettikleri halde, şu anda görünen, bundan sonrası ile, ne çıkacağıyla ilgili isimli, idari soruşturma ve eksperlere tevdi edilenler var. Bunlar ortaya çıkmadan bir öngörüde bulunmak istemiyorum. Onları bilgi olarak kabul ederek, çıkacak sonuçlara bakarak, şu anda önümüzde havalandırma ile alakalı eksikliğin, tali havalandırma ünitelerinden birisini kontağının olmadığı ve yetersiz olduğuyla alakalı yönelik tespit var. Bizde de var.

“ÜÇ GÜN ÖNCE TESPİT VAR”

Şunu söz edelim; rastgele bir ünitenin, (CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz: Üç gün önce yapılan denetimde de var mı?) Var efendim. Üç gün evvel kontrolümüzde bu eksiklik var. Bunun, durdurmayı gerektirecek seviyede olmadığına ait de bir öngörümüz var. Havalandırma dediğimiz şey, içerinin havasının temizlenmesiyle alakalı olarak, kademe etap emekçileri uyaran, en son etapta da çalışanların nasıl hareket etmesi gerektiğine ait bilgilendirmeler var… Düzey 2 düzeyinin üzerine geldiğinde ocağı terk etmeyle alakalı bir yönetmeliğimiz var. Bunun uygulanmadığını tabir edemeyiz.

Bizim tespitlerimizde gerek evvelki aylar ve yıllara yönelik, 3,5 düzeyi bizim tespitlerimizde yok. İş güvenliğine yönelik ünitelerle alakalı olarak onların da yok. 1,5 düzeyine ait tespit, durdurmayı gerektirecek düzey değil.

Biz, kazadan sonra ile alakalı olarak, evvelki iki kontrol grubumuzun yanına iki arkadaşı daha verdik, şu anda sahadalar. Kaza mahalline inilemediği ve hazırlık safhasında olduğu için Cumhuriyet savcısına bağlı olarak raporlanma yönelmiş değil.

Kaza öncesine yönelik olmak üzere, 2 düzeyinin üzerinde raporladığımız bir metan gazı yok… Şu an buranın iş güvenliği uzmanları var, TTK olduğu için dışarıdan almıyor. Onların her gün bu manada tespitleri var. Biz, teftiş esnasında kendimiz denetim ediyoruz, öncesine yönelik olarak da bu raporlardan çıkan dataları denetim ediyoruz.”

BAKANLIKTA GÖREVDEN ALINAN YOK

Ertem, Çalışma Bakanlığı’nda Amasra faciasıyla ilgili memurlar hakkında görevi ihmalden soruşturma açılıp açılmadığına ilişkin soruya, “İhmali yahut kusuru olan işçi ile alakalı olarak savcılık hata duyurusunda bulunuyor. Bakanlığımız soruşturma, ön inceleme yapıyor, bu ön incelemenin sonucunda soruşturma açılıyor. Şu ana kadar bize savcılıktan hiç intikal olmadığı için” dedi.

(Görüntü: Arşiv)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu