Ekonomi

Borsa ilk yarıda yüzde 1,49 arttı

Günün ilk yarısında dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 74,22 puan kazanarak saat 13:00’teki prestij ile 5.044,92’ye yükseldi. Toplam işlem hacmi ise 44,2 milyar TL oldu.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 1,18, holding endeksi yüzde 1,06 yükseldi.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,78 ile turizm olurken, madencilik yüzde 0,77 ile en çok gerileyen oldu.

Analistler, ABD’de enflasyonun düşüş eğilimine girmiş olabileceği ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) “şahin” duruşunu yumuşatabileceği beklentileriyle küresel hisse senedi piyasalarının olumlu seyrettiğini söyledi.

Analistler, bugün ABD’de JP Morgan ve Bank of America gibi büyük bankaların finansal sonuçlarının açıklanmasıyla dördüncü çeyrek bilanço döngüsünün başlayacağını belirterek, hisse ve sektör bazlı oynaklığın artabileceğini söylediler.

Analistler, öğleden sonraki veri gündeminde ABD’de Michigan Üniversitesi’nin tüketici güven endeksinin öne çıktığını belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinde 5 bin 100 puanın direnç konumunda olduğunu, 4 bin 700 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu kaydetti. ve 4.650 takviye konumundaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu