Ekonomi

Bursa Büyükşehir’e Büyük Ödül

Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından düzenlenen ’12. Bursa Büyükşehir Belediyesi, akıllı şehircilik ve inovasyona yaptığı yatırımlarla Bursa İnovasyon Sempozyumu ve 5. İnovasyon Ödülleri’nde büyük ödülün sahibi oldu. Ödülü BUSİAD Başkanı Buğra Küçükkayalar’ın elinden alan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bursa olarak gelişen ve değişen dünyamızda her zaman önde olmalıyız. Çünkü Bursa ilklerin şehri. Bu büyük bir zevk. Büyük ödüle layık görülmemiz için.”

“Sürdürülebilirliğin DNA’sı” temasıyla düzenlenen Bursa 12. İnovasyon Sempozyumu ve İnovasyon Ödülleri’nin ödül töreni Almira Otel’de gerçekleştirildi. Sempozyum sonunda inovasyon temasıyla öne çıkan kurumlara BUSİAD tarafından ödülleri verildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi de akıllı şehircilik ve inovasyona yönelik proje ve uygulamalarıyla ödüllendirildi.

“Ciddi adımlar atıyoruz”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ödül töreninde yaptığı konuşmada, yoğun rekabet çerçevesinde ayakta kalabilmenin yolunun inovasyonu hatasız anlamaktan geçtiğini söyledi. Bursa gibi ‘ekonomiden sanata’ hayatın her alanında lokomotif konumunda olan bir şehirde bu iki kavrama çok daha fazla ihtiyaç olduğunu söyleyen Lider Aktaş, “Bu iki kavram bizim için hayati önem taşıyor. böyle bir şehrin geleceğini inşa etmek için canla başla çalışan insanlar.Çünkü inovasyon bir şehirdir.Ülke yönetimi için de gerekli.Artık ülkeler gücünü yerel yönetimlerden alıyor.Bu doğrultuda çok zaman harcıyoruz. şehirlerimizi ulusal ve uluslararası arenada yaşanır kılmakta ne kadar değer veriyorsak biz de kendi anlayışımızda bunu hayata geçiriyoruz” dedi.

275 milyon avantaj

Türkiye’de Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Daire Başkanlığı’nı kuran ilk belediye olduklarını hatırlatan Başkan Aktaş, yalın belediyecilik, şehir strateji belgesi, yenilenebilir enerji yatırımları, insansız hava araçlarının kullanımı, e-belediye sistemi ve bilgi sistemi gibi çalışmaların yapıldığını belirtti. uyguladıkları uygulama örnekleridir. Bugüne kadar kurumsal kaynaklarının yüzde 1’ini inovasyona, sürdürülebilirliğe ve dijitalleşmeye ayırdıklarını belirten Önder Aktaş, “2023 yılına kadar bu oranı yüzde 2’ye çıkardık. Ölçmediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz. Bursa olarak, kişi başına düşen payda ’30 büyükşehir’ arasında 18. sıradayız.Şikayet etmeyiz, kaynakları en iyi şekilde kullanmaya çalışırız.Fiyat oluşturmayan her şey gereksizdir. güzelleştirme odaları ile ‘altyapıdan ulaşıma, kültürden sanata’ Yalın yönetim uygulamaları ile yılda 275 milyon TL’lik avantaj söz konusu.Değer üretmeyen şeylerden maliyetleri düşürmeye, kaliteyi artırmaya çalışıyoruz. Şehirler Ağındayız.Bütün bunlar inovasyonun sonucu.Düelloyu takdir eden BUSİAD ve heyet üyelerine teşekkür ediyorum.Bu ödüle layık görülmek bizler için büyük bir mutluluk. harika bir ödül

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu