Haber

Çin’de Geliştirilen Yeni Teknoloji Atık Tesislerin Kokusunu Gidermek İçin Kullanıldı

HANGZHOU, 27 Şubat (Xinhua) — Çinli araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni bir yaklaşımın, atık aktarma istasyonlarındaki kokuyu kontrol etmede etkin olduğu kanıtlandı.

Atığın ayrıştırıldığı ve bir depolama sahasına veya geri dönüşüm tesisine gönderildiği süreksiz depolama tesislerine atık transfer istasyonları denir. Çürüyen konut atıkları, sıcaklık ve nemdeki artışlar istasyondaki koku konsantrasyonlarının yükselmesine neden oluyor.

Tongji Üniversitesi’nden bir hava kirliliği kontrol uzmanı olan Qiang Ning’e göre, yeni teknolojide, darbeli bir güç kaynağı kullanılarak bir plazma işlem alanı oluşturuluyor.

Qiang, kokulu gazların plazma bölgesinden geçişi sırasında birçok oksidasyon ve indirgeme reaksiyonunun meydana geldiğini, koku konsantrasyonunu azalttığını ve kokusuz, güvenli ve yeşil emisyon elde edildiğini söyledi.

Doğu Çin’in Zhejiang eyaletinin Jiaxing şehrinde bulunan Tanghui Atık Aktarma İstasyonu bu koku giderme teknolojisini kullanmaya başladı. Saha araştırması, Tanghui İstasyonunun tüm operasyonel alanlarındaki kokunun öncekinden önemli ölçüde daha düşük olduğunu ve müfettişlerin bölgede hemen hemen hiç koku tespit etmediğini ortaya çıkardı. İstasyon çevresinde rastgele bir duyusal koku algılanamadı.

Tanghui İstasyonu ile karşılaştırıldığında, düşük güç kullanan ve küçük bir zemin alanı gerektiren bu teknolojinin kullanımı kolaydır ve çok düşük manuel bakım gerektirir.

haberkorkut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu