Ekonomi

DENİB Başkanı Memişoğlu; “2022’yi geçen yıla göre yüzde 5 ile 6 ihracat artışıyla kapatacağız”

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Lideri Hüseyin Memişoğlu, “Geçtiğimiz sene 4.6 milyarlık bir ihracat yaptık. Bu yıl Kasım sonu itibariyle 4.7 milyar TL’nin üzerinde bir ihracat rakamımız var. İnşallah yılsonunu yüzde 5 ile 6 ihracat artışıyla kapatacağız” dedi.

Ticaret Bakanlığı tarafından Eylül 2022’de kamuoyuyla paylaşılan “Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli Bilgilendirme Programı” çerçevesinde, uygulamalarının ihracatçılara daha faal formda duyurulması hedefiyle Bakanlık yetkilileri tarafından bilgilendirme faaliyetleri düzenliyor.

Bu emelle Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB ) konut sahipliğinde düzenlenen bilgilendirme toplantısında DENİB üyeleri, Ticaret Bakanlığı tarafından bilgilendirildi. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Erbülent Kurşun’un da katıldığı toplantıya, DENİB üyesi firmaların temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

Bilgilendirme programında KOBİ ve Kümelenme Destekleri Dairesi Başkanlığı’ndan Ticaret Uzmanı Deniz Koray Tunçel, Fuarlar Dairesi Başkanlığı’ndan Ticaret Uzmanı Yağmur Demirel, Markalaşma ve Tasarım Destekleri Dairesi Başkanlığı’ndan Ticaret Uzmanı Barış Zeybek, E-İhracat, Dijital Pazarlama, Davranışsal Kamu Siyasetleri ve Yeni Jenerasyon Teknolojiler Dairesi Başkanlığı’ndan Ticaret Uzmanı Hatice Şafak Bozkır Aydoğmuş, Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. Denizli Şube Müdürlüğü Yıldırım ve İhracatı Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Kasım Akdeniz, DENİB üyelerine sunum yaptı.

Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli ve Bilgilendirme Programı bilgilendirme toplantısının Bursa’nın akabinde 2’inci kez Denizli’de düzenlendiğine işaret eden DENİB Lideri Hüseyin Memişoğlu, “Türkiye’de bu toplantının Bursa’dan sonra ikinci yapılıyor. Bakanlığımızın ihracat kenti olan Denizli’ye verdiği değeri gösteriyor. Bu toplantıda Ticaret Bakanlığımızın İhracat Genel Müdürlüğü ve daire başkanlıklarındaki değerli bürokratlarımız devlet dayanakları hakkında bilgilendirmelerde bulunuyor. Daha çok e ticaret, fuar, pazarlama dayanakları üzere birçok kıymetli mevzuda bilgilendirmeler yapılıyor. Öğlenden sonrada ihracatçılık finansmanı erişimi ile ilgili sorunları anlamak ve çözmek için sunumlar yapılacak. Bilhassa ihracatçının finansmana erişimi ve teminat külfetlerine da değinilecek. İhracatçıların paraları oradaki havuza toplanarak, bu ihracatçılara bankalara karşı teminat olarak gösterilecek. Bu proje 4 yıl içinde tamamlanacak. 4 yıl sonra bir ihracat firması, ihracat taahhütlüyle kendi şahsi teminat vermeden bankalardan kredi kullanabilecek. Bu mevzuyu uzmanları bir daha iştirakçilerimize anlatacak. İştirak çok güzel” dedi.

DENİB 4.7 milyar ihracat rakamını yakaladı

Denizli’nin ülke ihracatı açısından önemli bir kent olduğuna dikkat çeken Memişoğlu, “Denizli 2 bin 600 başka firmayla, 183 ülkeye ihracat yapan bir kent. Biz de dokumacılık, mermer, besin, turizm ve yazılım üzere birçok kıymetli eser var. Denizli İhracatçılar Birliği bölgesel bir birlik ve bütün dalları bünyesinde barındırıyor. DENİB olarak geçtiğimiz sene 4.6 milyarlık bir ihracat yaptık. Bu yıl Kasım sonu itibariyle 4.7 milyar TL’nin üzerinde bir ihracat sayımız var. İnşallah yılsonunu yüzde 5 ile 6 ihracat artışıyla kapatacağız” diye konuştu.

Firmaların fuarlara katılımına getirilen limitin kaldırılması için Bakanlık yetkililerine talepte bulunduklarını açıklayan Memişoğlu, şöyle konuştu:

“Burada eksik kalanları birinci elden siyasilere iletiyoruz. Limit durumunu kaldırmaya çalışacağız. Az evvel limit durumunun kaldırılması için talep ettik. Bakan Beyefendiye de birebir vakitte söyleyeceğiz” – DENİZLİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu