Haber

Dyson Sırt Çantası’nı İstanbul sokaklarında kullandık!

Dyson ve National Geographic, olağanüstü bir proje başlatmak için işbirliği yaptı. İstanbul sokaklarında dolaşırken taşınabilir bir hava kirliliği ölçüm birimi olan Dyson Sırt Çantası’nı kullandık.

Dyson Sırt Çantası’nı İstanbul sokaklarında kullandık!

Dyson hava temizleyicilerinde kullanılan algılama teknolojisini kullanan Dyson Sırt Çantası, hareket halindeyken hava kirliliği verilerini toplayabilir. Sırt çantası, yerleşik sensörleri, pil takımı ve GPS özellikleri ile bireysel hava kirliliği seviyesini ölçerek bu konuda araştırma yapmayı hedefliyor.

Dyson mühendisleri, hava kirliliği seviyesi hakkında bilgi toplamak için sırt çantasındaki hava sensörü ve GPS bilgilerini Samet’in günlük aktiviteleriyle eşleştiriyor.

Bu bilgiler doğrultusunda ShiftDelete.Net editörü Samet’in karşılaştığı hava kirliliği kaynaklarını belirledik. Sonuçlar, kalabalık ortamlara girmenin, işlek caddelerde yürümenin, toplu taşıma araçlarında seyahat etmenin ve özellikle araba kullanmanın PM2.5, VOC (Uçucu Organik Bileşikler) ve NO2 (Nitrojen Dioksit) gibi kirleticilerde ani bir artışa neden olduğunu ortaya koydu.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu