Haber

Edirne’de 16 bin dekarda dolu zararı

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) –Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 19 Haziran 2023 Pazartesi günü Havsa, Lalapaşa, Süloğlu ve merkez ilçeye bağlı bazı köylerde etkili olan dolu nedeniyle açıklama yaptı.

İl ve ilçe müdürlüklerine bağlı teknik ekiplerin hasarın meydana geldiği köylerdeki teknik ekiplerinin, anılan köylerde dolu yağışı anından itibaren muhtar ve çiftçilere konu hakkında bilgi verdiğini belirten Müdürlük, saha çalışmalarının başladığını ve arazi üslerinin parsel bazında tespit çalışmalarına uygun hale gelmesinin ardından tüm hızıyla devam etti.

İl ve ilçe müdürlüklerince yürütülen çalışmalar sonucunda; Merkez ilçeye bağlı Hasköy, Köseömer, Yolageldi, Taptık, Sarıdanişment, Lalapaşa, Taşlısekban, Sülecik, Domurcalı, Süloğlu ve Değirmenyeni, Avarız, Yolüstü köylerinde yaklaşık 16 bin dekar buğday, arpa, kanola, ayçiçeği ve ay çekirdeği ekiliyor. büyüdüler Mısır ekili alanın yüzde 30 ila yüzde 80’inin ortasında zarar gördüğü, yaklaşık 400 üreticinin zarar gördüğü ilk belirlemeler sonucunda ortaya çıktı.

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, dolu nedeniyle üreticilere geçmiş olsun dileklerini ileterek, bitkisel ve hayvansal üretimin risklere karşı garantisi olan devlet destekli tarım sigortası yaptırmalarının önemine vurgu yaptı.

habererdek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu