Haber

FDA, Kovid 19’un yeni varyantları için güncellenen mRNA aşılarını onayladı

Dünyanın dört bir yanından yeni vaka haberlerinin geldiği Kovid-19’un yeni varyantlarına göre güncellenen 3 aşı için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay alındı.

FDA, Moderna ve Pfizer’in ürettiği 2023-2024 güncellenmiş Kovid-19 aşılarının onayına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Kovid-19’un etkilerine karşı daha iyi koruma sağlanması amacıyla onaylanan yeni mRNA aşılarının acil durumlarda kullanılmasına izin verildiği bildirildi.

Açıklamada, yeni aşıların Omicron varyantının XBB.1.5 alt değişkenine karşı etkili olduğu, üzerinden en az 2 ay geçtikten sonra 5 yaş ve üzeri kişilerin tek doz güncel mRNA aşısı yaptırmaya hak kazandığı belirtildi. Daha önce aşı olup olmadığına bakılmaksızın herhangi bir Kovid-19 aşısının son dozu. belirtildi.

Açıklamada, güncellenmiş aşıyı alan kişilerde eski aşılarda görülen yan etkilerin görülebileceği, bu aşıların halihazırda dolaşımda olan varyantlara karşı daha uygun koruma sağlamasının beklendiği belirtildi.

Açıklamada, mevsimsel grip aşısında olduğu gibi Kovid-19 aşılarının kompozisyonunun da yıllık olarak güncellenmesi gerekebileceğine işaret edilerek, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) yetkililerin bir araya geleceği vurgulandı. yarın aşıyı kimin alması gerektiğini ve almaması gerektiğini tartışacağız.

CDC’nin onayının ardından yeni aşıların kullanıma sunulması bekleniyor.

2022 yılının son iki haftasında XBB.1.5’in koronavirüsler arasındaki oranı Avrupa’da yüzde 2,5, ABD’de ise mevcut varyantlardan yüzde 12. Daha hızlı yayıldığını açıkladı. XBB.1.5 alt değişkeni ilk olarak Ekim 2022’de ABD’de tespit edildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu