Ekonomi

Intel Hisseleri Ohio Fabrikası Gecikme Tartışmalarının Ortasında Düştü

Intel (NASDAQ: INTCWall Street Journal’ın şirketin Ohio’daki 20 milyar dolarlık yarı iletken üretim tesisi projesinde bir gecikme olduğunu bildirmesinin ardından Cuma günü ABD’de piyasa öncesi işlemlerde hisseler düştü.

Haber, Intel’in varlıklarına yönelik yatırım stratejilerine ilişkin endişeleri artırdı. Ancak birçok analist, bunun varlıklara yapılan yatırımlarda yakın bir azalmaya işaret etmediğini belirterek bu ertelemenin önemini küçümsedi.

Hisseler piyasa açılmadan önce %1,4 düştü.

Cantor Fitzgerald analistleri, Intel’in Ohio projesini ertelemesinin, tedarikçiler için yarı iletken üretim ekipmanlarına yapılan harcamalarda yaygın bir düşüşü yansıtmadığını belirtti.

Finansal hizmetler firması, Intel’in halihazırda Ohio dışındaki yerlerdeki yarı iletken fabrikaları için ekipman siparişi verdiğini ve bu siparişlerde herhangi bir değişiklik yapmadığını vurguladı.

Analistler bir memorandumda “Bu gecikme yarı iletken geliştirme süreciyle (20A, 18A, vb.) ilgili sorunlarla mı ilgili? Biz öyle düşünmüyoruz” diye yazdı.

“Duyuruların planlarda ani bir değişikliğe işaret ettiğine inanmıyoruz ve bir veya iki hafta önce yapılan kazanç konferansı görüşmesi sırasında sermaye harcamalarına ilişkin son yorumların herhangi bir düzenleme içereceğine inanıyoruz” diye devam ettiler.

“Ancak gecikme muhtemelen şirketin gelecekteki tahmini gelirlerinin en azından şimdilik yeniden değerlendirilmesini yansıtıyor.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir insan editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu