Haber

İran’da kız lisesi öğrencileri zehirlendi, halk protesto etti

İran’ın Kürdistan eyaletinin Sakkız ilçesindeki Mirac Kız Lisesi’nde okuyan öğrencilerin kimyasal gazla zehirlendiği iddia edildi.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülere göre, okula gelen veliler ile güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı.

Öğrencileri zehirleyen saldırıyı protesto eden Sakkız halkı, okulda asılı olan İran bayrağını indirerek ülke lideri Ali Hamaney aleyhinde sloganlar attı.

Okula gelen güvenlik güçleri ile toplanan kalabalığın ortasında arbede çıktı.

Paylaşımlarda, okula gelen ambulansların yanı sıra velilerin de kendi imkanlarıyla çocukları hastanelere götürdüğü görüldü.

En az 47 öğrencinin hastaneye kaldırıldığı ve 20’den fazlasının durumunun ağır olduğu iddia edildi.

Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Mahsa Emini eylemleri Sakkız’da da başladı

13 Eylül’de Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra durumu kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de ölümü ülkede infiale neden oldu.

Emini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız’da düzenlenen cenaze töreninin ardından başlayan gösteriler birçok şehre sıçradı.

İran’da okullarda toplu zehirlenme vakaları

İran’da 30 Kasım 2022’den bu yana ağırlıklı olarak kız öğrencilerin eğitim gördüğü okullarda toplu zehirlenme vakaları yaşanıyor. Şimdiye kadar 238 okulda 5 binden fazla öğrenci zehirlendi.

Öğrencilerde solunum sıkıntısı, mide bulantısı, baş ağrısı ve uzuvlarda uyuşma gibi belirtiler görülüyor.

İran İçişleri Bakanlığı, 11 Mart’ta yaptığı yazılı açıklamada, Tahran, Kum, Zencan, Huzistan, Hemedan, Fars, Gilan, Batı Azerbaycan, Doğu Azerbaycan, Kürdistan ve Razavi Horasan. bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu