Haber

İtalya, Uluslararası Kalkınma ve Göç Konferansı’na ev sahipliği yapacak

İtalya Dışişleri Bakanlığı, geniş Akdeniz coğrafyası ve Afrika’da düzensiz göçün geliştirilmesi ve önlenmesine yönelik uluslararası bir süreci başlatmak amacıyla 23 Temmuz’da Roma’da “Uluslararası Kalkınma ve Göç Konferansı”na ev sahipliği yapacak.

İtalya Başbakanı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 23 Temmuz Pazar günü Başbakan Giorgia Meloni’nin girişimiyle Roma’da, geniş Akdeniz coğrafyası ve Afrika’da büyüme ve kalkınma için somut adımların tartışılmasından, sistematik olmayan göç akımlarının nedenlerinin ele alınmasına, iklim değişikliğinden çevrenin çabayla korunmasına kadar birçok konunun ele alınacağı ülkeler arası bir konferans düzenlenecek.

Açıklamada, konferansın İtalya’nın bir dış politika girişimi olduğu ve katılımcı ülkelerin kalkınma ve göç konusunda somut taahhütleri ile yıllara yayılan bir süreci başlatmayı amaçladığı belirtildi.

Konferansın, tarım, enerji, altyapı, eğitim-öğretim, sağlık hizmetleri ve su-hijyen olmak üzere altı ana sektörde ortak proje planlaması ve uygulaması yoluyla göç olgusunun yönetiminden insan kaçakçılığıyla mücadeleye kadar devletler arasında yeni bir işbirliği modeliyle ekonomik kalkınmayı teşvik etmeyi amaçladığı kaydedildi.

Konferansa, Akdeniz’in güney kıyısındaki hemen hemen tüm devlet başkanlarının yanı sıra Ortadoğu ve Körfez liderleri, Avrupa Birliği kurumları ve uluslararası finans kuruluşlarının liderlerinin katılmasının beklendiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu