Haber

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: ‘Bugün Kıbrıs adasında savaşın değil, insanca yaşamanın yıl dönümü’

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Günü Töreni’nde yaptığı açıklamada, “Barış Harekatı ile 1974 sabahı Girne kıyılarında barış güneşi doğdu” dedi. “Bugün Kıbrıs adasında savaş değil, insanca yaşama yılıdır” dedi. yıldönümü” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, başkent Lefkoşa’da, Dr. 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kapsamında Fazıl Küçük Bulvarı’nda düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. yıl dönümü törenlerinde konuştu. Tatar, konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, silahlı kuvvetlere ve tüm davetlilere selamlarını ileterek başladı. Tatar, Şampiyon Melekler takımına ve hayatını kaybeden tüm vatandaşlara Allah’tan rahmet diledi. ortak acımız 6 Şubat depremi.”

20 Temmuz Barış Harekatı’nın Kıbrıs Türkü’nün ve Türkiye’nin her türlü zorluğa göğüs gereceğinin en değerli örneği olduğunu belirten Tatar, “Bugün Kıbrıs adasında savaşın değil, insanca yaşamanın yıl dönümü.”

20 Temmuz 1974’ün barışın en kıymetli kilometre taşı olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, “28 Mayıs seçimlerinden sonra bizleri ilk ziyaretiniz ve bugün yanımızda olmanız, tüm dünyaya Kıbrıs Türklerinin birlik ve beraberlik içinde olduğunun mesajı olmuştur. yalnız değil.”

“1974 sabahı Barış Harekatı ile Girne kıyılarında barış güneşi doğdu”

Tatar, “Kıbrıs Türkleri, eşit egemen ve eşit kurucu ortağı oldukları Kıbrıs Cumhuriyeti’nden silah zoruyla dışlanırken, açlığa ve yoksulluğa itildiler ama direndiler. Türkiye’nin tek taraflılığına sahip çıkan Adnan Menderes’i anarken. garantör ülke olarak garantörlük hakkını rahmet ve minnetle, Kıbrıs davamıza sahip çıkan Bülent Ecevit’i saygıyla anıyoruz, anacağım” dedi.

“Egemenliğimizi asla Yunan tarafına teslim etmeyeceğiz”

Yunan-Yunan ikilisinin Annan Planı referandum müzakerelerinde yaşananların Kıbrıs’ta federal bir analizin mümkün olmadığını ortaya koyduğunu hatırlatan Tatar, “Egemen eşit analiz formu gündeme getirilirken bu analiz formu Türkiye’ye de sunuldu. Bu olmadan müzakere masasına oturmayacağımızı her zaman söylüyoruz.0 asker garantör telaffuzuyla Türk askerini buradan çıkarma ve Kıbrıs Türk halkını federal bir müzakereye zorlama dönemi tamamen bitti. Egemenliğimizi asla Rum tarafına teslim etmeyiz.Adil bir analiz ancak iki devletin ortak mutabakatı ile mümkün olabilir.Kıbrıs’ta 1974’ten bu yana barış ve kalıcı barış Biz her zaman analize hazırız.Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan bizim sesimiz ve sesimiz oldu. nefes, sana minnettarız.”

“Kıbrıs Türk tarafı ve Rum tarafı eşit statüye sahiptir”

İki devlet arasında işbirliği mekanizmasının kurulması için yoğun mücadele verdiklerini belirten Tatar, “Rum liderin günlük hayatını kolaylaştıracak bahislerle ilgili görüşlerimizi bildirdik. Rum tarafı bunlara yanıt vermedi. Bunlar aynı zamanda bir samimiyet sınavıdır. Kıbrıs Türk tarafı ile Rum tarafı eşit statüye sahiptir.” söz konusu.

“KKTC güçlü bir konuma doğru emin adımlarla ilerliyor”

Türkiye’den getirilen suyun tarım alanında kullanılması için çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Tatar, “Araba bağlantı çalışmaları devam ederken 18 Temmuz’da mutabakat zaptı imzalandı. 1974’ten 49 yıl sonra bu ülke, 1974’ten 49 yıl sonra, bu ülke artık tarıma başlayan bir ülke haline geldi. birçok alanda yaptığı geliştirmelerle bilgi ve teknoloji üretiyor.KKTC güçlü bir konuma doğru emin adımlarla ilerliyor. Bu gelişmeler halkımızın refahını artırıyor” dedi.

Ercan Havalimanı’nın KKTC’nin ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini ifade eden Tatar, “Kıbrıs adasının en büyük havalimanı olan bu proje KKTC’nin cazibe merkezi olmasına katkı sağlayacaktır. Kıbrıs Türkü kendi havalimanını kurma becerisini göstermiştir. büyük bir azim ve kararlılıkla devlet.” – LEFKOŞA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu