Haber

Polonya-Ukrayna ilişkileri giderek gerginleşiyor: İki ülke arasında nakliye savaşı başladı

Haftalık siyasi gazete Mysl Polska(Polonya’nın fikri) köşe yazarı Przemyslaw Piasta, Avrupa Birliği (AB) ile ihracat ve ithalatın taşımacılık ayağını oluşturan Polonyalı taşımacıların pazarı koruma arzusu nedeniyle Polonya ile Ukrayna arasında resmi olmayan bir nakliye savaşının başladığını vurguladı. Ukraynalı rakiplerden, makalesinde şunları söyledi: Sürücüler Ukrayna sınırındaki üç geçişi kamyonlarıyla kapattı. Protestocuların talebi açık: Polonya pazarını doğu sınırındaki haksız rekabetten korumak“K” ifadesini kullandı.

Piasta, Polonyalı denizcilik şirketlerinin çoğunun mevcut Polonya ve AB yetkililerinin önerilerini kabul ettiğini söyledi. Doğu Avrupa politikasındanPolonyalı girişimci ve siyasetçi Rafal Mekler, mutlu olmadığının altını çizerken, gazeteye yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya “son gömleğini bile vermeye” hazır olan iktidar partisinin, kendi ülkesine zarar vermeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Son zamanlarda Polonya-Ukrayna ilişkilerindeUkrayna tahılına uygulanan ambargo nedeniyle ciddi gerginlikler yaşanırken, Ukrayna Ekonomi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Taras Kachka, Polonya’dan tahıl ithalatına uygulanan tek taraflı yasağın uzatılmasına tepki olarak ülkenin bir dizi Polonya tarım ürününe ambargo uygulayacağını söyledi. Ukrayna.

Polonya Başbakanı Mateusz MorawieckiBuna yanıt olarak Polonya, Ukrayna’dan ithalatı yasaklanan eserlerin listesini genişletme sözü verdi.

Polonya yeni hükümet altında

Ülkedeki mevcut hükümet yenisini kurmak için resmen istifa etti.

Rusya’ya yönelik nefret söylemiyle meşhur olan Polonya Başbakanı Morawiecki, 15 Ekim’de yapılan genel seçimlerin ardından ülkenin yeni parlamentosunun ilk oturumuna katıldı. hükümetin istifasıresmen sunuldu.

Polonya anayasasına göre başbakan, parlamentonun alt meclisi olan Sejm’in ilk oturumunda hükümetinin yetkisini resmen sona erdirmek zorunda.

Polonya Devlet Başkanı Andrzej DudaGeçen hafta millete hitaben yaptığı konuşmada parti liderleriyle istişare ettikten sonra yeni hükümeti kurma görevini Morawiecki’ye vermeye karar verdiğini açıklamıştı.

Morawiecki’nin partisi Hukuk ve Adalet, 15 Ekim seçimlerinde en fazla oyu almasına karşın parlamento çoğunluğu için yeterli sandalyeye ulaşamadı.

Morawiecki’nin iki hafta içinde çoğunluğu sağlayıp güvenoyu alamaması durumunda parlamento alternatif bir hükümet lideri önermek için oylama yapacak.

Muhalefetin vardığı görüş birliğine göre; eski Başbakan Donald TuskYeniden başbakan olması bekleniyor.

Polonya anayasasına göre, ülkenin Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın seçimden sonraki 30 gün içinde yeni parlamentonun ilk oturumunu başlatması gerekiyor.

İlk oturumun ardından başbakanın atanması için 14 gün süre veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu