Haber

Türk Devletleri Örgütü’nden ortak ‘Gazze’ açıklaması

Türk Devletleri Teşkilatı Kazakistan’da toplandı! Türk dönemi…

“Türk Dönemi” sloganıyla Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in konutunda gerçekleştirilecek zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev katıldı.

ORTAK ‘GAZZE’ BİLDİRGESİ

TDT Astana Deklarasyonu, sivillerin korunması için derhal ateşkes sağlanması ve Gazze Şeridi genelinde derhal ve engelsiz insani yardım sağlanması çağrısında bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

“Dönem başkanlığını başarıyla tamamlayan değerli kardeşim Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Mirziyoyev’e minnettarız. Ayrıca dönem başkanlığını devralan değerli kardeşim Sayın Tokayev’e de şükranlarımı sunuyorum. Olağanüstü misafirperverliğinden dolayı kendilerine başarılar diliyorum.

Türk Dünyası Ali Madalyası ile ödüllendireceğimiz kardeşim Mirziyoyev’i canı gönülden tebrik ediyorum.

Küresel zorluklara karşı mücadelemizde en önemli gücümüz Türk dünyasının birlik, beraberlik ve dayanışmasıdır. Bu gerçeği son dönemde karşılaştığımız birçok olayda gördük ve görmeye devam ediyoruz. Azerbaycan, vatan savaşının ardından Karabağ’da 30 yıldır devam eden işgale tamamen son verdi. Bu tarihi başarıdan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz. Böylece bölgemizde kalıcı barışa bir adım daha yaklaştık. Açılan fırsat penceresinden yararlanmak en büyük dileğimiz. Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı yükümlülüklerini yerine getirmesi önemlidir. Nahçıvan’ı Azerbaycan’ın batı bölgelerine bağlayacak ulaşım hattının hayata geçirilmesi de büyük önem taşıyor. Hattın açılması tüm bölge ülkelerinin refahına önemli katkı sağlayacak, aynı zamanda Türkiye’yi ata vatanımız Orta Asya’ya da bağlayacak.

İSRAİL’İN GAZZE’YE SALDIRILARI

7 Ekim’den beri tanık olduğumuz bu vahşeti açıklayabilecek, mazur gösterebilecek hiçbir kavram yok. “Gazze’de tam 28 gündür insanlığa karşı zulüm yapılıyor.”

ALİYEV’LE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün kaldığı otelde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile bir araya geldi. Toplantı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Görüşmede iki cumhurbaşkanının Türkiye-Azerbaycan bağlantıları, bölgesel ve küresel sorunlar ile İsrail-Filistin çatışmalarını ele aldığı belirtildi. Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin insani yardım çabalarının artarak devam edeceğini, İsrail’in uluslararası hukuka uygun hareket etmesi için uluslararası toplumun güçlü mesajlar vermesi gerektiğini, bölgede kalıcı barışın ancak coğrafi bütünlükle sağlanabileceğini ifade etti. ve 1967 sınırları içerisinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti. Kurulmasıyla bunun mümkün olabileceğini belirtti. İki cumhurbaşkanı ayrıca Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecini ve Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışma sonrası sürecin mevcut durumunu da ele aldı.

‘GAZZE’DE İNSANLIĞA KARŞI SUÇLAR İŞLENİYOR’

Erdoğan konuşmasında İsrail-Filistin çatışmalarına da değindi. “7 Ekim’den bu yana yaşadıklarımızı mazur gösterebilecek, bu vahşeti açıklayabilecek hiçbir kavram yok. Gazze’de tam 28 gündür insanlık suçları işleniyor.”söz konusu.

“Müslüman, Hıristiyan, Yahudi fark etmeksizin herkesin güvenliğini garanti altına alacak yeni mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz.”Erdoğan şunları söyledi: “Türk dünyası olarak birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmek, önce ateşkesin ardından kalıcı barışın yolunu kolaylaştıracaktır.” dedi. Erdoğan, “Uluslararası Barış Konferansı’nın temellerini atma çabalarımız devam ediyor”O da bilgilerini paylaştı.

İsrail-Filistin sorununun çok geç olmadan çözülmesi için garantör sisteminin kurulması gerektiğini belirtti.

İSRAİL’E KARŞI TEPKİ

Erdoğan, Orban’ı kabul etmeden önce Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’la da görüştü.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları yine liderlerin gündemindeydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in insan hakları ihlallerine uluslararası toplumun tepkisinin önemine dikkat çekerek, Türk Devletleri Teşkilatı’nın insani ateşkese katkıda bulunabileceğini ifade etti.

Türk Devletleri Teşkilatı 10. Zirvesi, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in ev sahipliğinde Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılıyor.

kovancilar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu