Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi İsveç’in NATO’ya katılımını onayladı

İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasını onaylayan yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Genel Kurul’da yapılan oylamada 287 “evet”, 55 “evet” oyu kullanıldı.

İsveç’in Kuzey Atlantik Antlaşması’na (NATO) Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasına İlişkin Kanun Tasarısı’nın Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri tamamlandı.

TEKLİF YASAL HALE GETİRİLDİ

Görüşmeler sonunda öneri, oylamaya katılan 346 milletvekilinden 287’sinin oyu ile kabul edilerek madde haline getirildi. Teklife 55 milletvekili “ret” oyu verirken, 4 milletvekili “çekimser” oyu verdi.

MACARİSTAN KALDI

Türkiye’nin ardından Macaristan’ın da İsveç’in üyeliğini onaylaması gerekiyor. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İsveç’in NATO üyeliğini görüşmek üzere İsveçli mevkidaşı Ulf Kristersson’a davet mektubu gönderdiğini söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban

Reuters’in haberine göre, 18 Ocak’ta konuşan Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın özel kalemi Gergely Gulyas, “İsveç, onlara olan güvenimizi artıracak, onları müttefikimiz ve dostumuz olarak görmemizi sağlayacak hiçbir adım atmıyor. sanki NATO üyeliği onların önceliği değilmiş gibi.” Gülyas, “İsveç Başbakanı veya Dışişleri Bakanı bizi arayıp Macaristan Parlamentosu’nun çekincelerinin ne olduğunu sormalıdır” dedi.

Öte yandan Orban hükümeti de İsveç’i onaylayacak son hükümetin kendileri olmayacağını söyledi. Ancak Macaristan Parlamentosu şu anda kış tatilinde. Parlamentonun Şubat ortasında toplanması bekleniyor. Rusya ile diğer NATO üyelerine göre daha iyi ilişkilere sahip olan Macaristan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Finlandiya NATO’ya üye olabilir” açıklamasından 10 gün sonra Finlandiya’nın üyeliğine onay verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu