Yaşam

Uzmandan uyarı: Kış uykusuna yatamayan ayılar saldırabilir

Türkiye’de hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor.

Bu durum doğal yaşamı da etkilemektedir.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi’nin “Fotoğraf Kapanı ile Yaban Hayatı Tespiti” projesi kapsamında, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle bozayıların kış uykusuna yatamadığı belirlendi.

Boz ayıların bu yıl gereğinden fazla ormanda dolaştığını gördüklerini anlatan Ökazanç, bunun sebebinin küresel ısınma nedeniyle değişen iklim koşulları ve ılıman hava olduğunu düşündüklerini söyledi.

Ayı ile artan rekabet riski

Mantar üreten orman köylülerinin ve mantar toplamaya gidenlerin boz ayılarla rekabet etme riskinin daha yüksek olduğunu söyleyen Özkazanç, “Vatandaşlarımız ormana gittiklerinde boz ayılarla karşılaşma riskinin farkında olmaları gerekiyor. Herhangi bir karşılaşma anında olabildiğince sakin bir şekilde geri çekilmelerinde fayda olacağını düşünüyoruz. Mümkün olduğu kadar çok gürültü yapmak ve civardaki boz ayıları rahatsız etmek, onlarla karşılaşmalarını engelleyecektir.”dedi.

“Yavru köpeklerden uzak durmak can güvenliği açısından önemli”

Özkazanç, boz ayıların kış uykusundan uyandıklarında aç olduklarında daha agresif olabildiklerini söyledi. “Ancak unutulmamalıdır ki hiçbir vahşi hayvan sebepsiz yere insanlara saldırmaz. Yavru ayı, kurt gibi yırtıcı hayvanlardan mümkün olduğunca yavru dönemlerinde uzak durmak can güvenliği açısından önemlidir.”dedi.

“Ancak ormandaki ağaçların aşırı kesilmesi, aşırı odun üretimi ve kaçak avlanma maalesef bu türler üzerinde önemli bir baskı oluşturuyor. Daha hızlı nüfus artışı olması gerekirken maalesef baskılanıyor. Yabani hayvanların ekolojik taleplerini dikkate alan ormancılık faaliyetleri hem ormancılığımız hem de yaban hayatı gelişimi için çok önemli” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu