Yaşam

34. Ankara Film Festivali Jüri Üyesi Tacizle Suçlanan Mustafa Preşeva Görevden Alındı

Film ödüllerini 10 Kasım’da yapılacak törenle dağıtacak olan 34. Ankara Film Festivali, geçtiğimiz günlerde bir ‘jüri skandalına’ sahne oldu. Hakkındaki onlarca taciz iddiasına rağmen editör ve yönetmen yardımcısı Mustafa Preşeva’nın heyete üye olarak seçilmesi kadın platformlarında tepki yarattı. Şenlik de Preşeva ile ilgili son kararı verdi.

Ödüller, 10 Kasım’da 34. Ankara Sinema Festivali’nde sahiplerini bulacak.

9 filmin yarışacağı festivalde Kıvanç Sezer’in “8X8”, Melis Önel’in “Birdenbire”, Umut Evirgen’in “Anne Kuzusu”, Fikret Reyhan’ın “Cam Perde”, Tunahan Kurt’un “Karga Uykusu”, Ayşe Polat’ın “Kör Nokta” filmleri yer alıyor. Umut Subaşı’nın “Her Şey Biraz Felaketmiş Gibi”, Cemil Ağaçikoğlu’nun “Son Hasat” ve Nehir Tuna’nın “Yurt” filmleri yarışacak.

Festivalde yarışacak filmlerin açıklanmasının ardından komite üyelerinin kimlikleri de kamuoyuyla paylaşıldı. Ancak heyet üyelerinden birinin editör ve yönetmen yardımcısı Mustafa Preşeva olması yankılara neden oldu.

Sinema, TV ve Tiyatro alanlarında çalışan kadınların kurduğu dayanışma ağı Susma Bitsin Platformu, Preşeva’nın heyete dahil edilmesine tepki göstererek, heyetten çıkarılmasını talep etti.

Platformdan yapılan açıklamada, “Milli Yarış heyetinde yer alan editör Mustafa Preşeva, hakkında onlarca taciz açıklaması bulunan bir fail iken, tacize uğrayan kadınların açıklamaları dikkate alınmayacak ve gerekli cezai işlem uygulanacaktır” denildi. Sanki yaşananlar hiç yaşanmamış gibi bu festivalde kendine bir yer bul.”

Mustafa Preşeva’nın jüri seçilmesine sosyal medyada da tepki geldi:

Festival yönetimi de platformun talebi üzerine bir açıklama yaparak Mustafa Preşeva’nın heyetten çıkarıldığını duyurdu.

Ankara Sinema Festivali yönetimi yaptığı basın açıklamasında, “Kadınların yanında olduğumuzu beyan ederek, sinema sektöründeki kadın hareketlerinin taleplerini dikkate alarak Mustafa Preşeva’nın görevine son verildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu