Teknoloji

Alibaba Yapay Zeka Dil Modeli Duyurdu: Tongyi Qianwen

Yapay zeka teknolojileri son zamanlarda dil modellerine odaklanmıştır. Bunun en açık örneği, ChatGPT Bu botun arkasındaki yapay zeka dil modeli olan GPT adlı sohbet botu. Durum böyle olunca teknoloji devleri, ChatGPT gibi yapıları işlerine ve hizmetlerine eklemek için adeta yarışıyor. Şimdi Çin’in en büyük şirketleri arasında ali baba“Tongyi Qianwen” adını verdiği yeni yapay zeka dil modelini tanıttı.

Tongyi Qianwen şu anda bireysel tüketicilere odaklanan bir model değil. Çünkü Alibaba yapay zeka dil modeli önce profesyonel hayat için kullanacaktır. Bir sonraki aşamada Alibaba ve perakende ticaret platformu Aliexpress, bu yapay zeka dili modelini tanıtacak. bireysel kullanıcılar içinhazır hale getirecek.

Peki Tongyi Qianwen ne yapabilir?

Tongyi Qianwen’in başlangıçta profesyonel hayata odaklanacağını zaten söylemiştik. Bu içerikte; bu yapay zeka dil modeli davetiye hazırlamak seyahat programları planlamak ve makyaj dünyası hakkında tavsiyeler vermek gibi şeyler yapabilir. Ancak Tongyi Qianwen, gelecekte Alibaba’nın şirket içi bağlantı platformu DingTalk’a eklenecek. Böylece bu yapay zeka modelinden daha fazla fayda elde edilecek. Bu faydalar bir email yaz Toplantı notlarını özetlemek, iş teklifleri oluşturmak gibi şeyler olacak. Son aşamada ise Alibaba’nın ses asistanı Tmall Genie, Tongyi Qianwenentegrasyonu alacak.

Alibaba Cloud müşterileri kendi chatbot’larını geliştirebilecek!

Alibaba’yı daha çok e-ticaret dünyasıyla ilişkilendirsek de şirketin BT teknoloji üzerine kurulu Ayrıca yan kuruluşları da bulunmaktadır. Bunlardan biri de şirketler için bulut çözümleri üreten Alibaba Cloud. Tongyi Qianwen ile ilgili yapılan açıklamalarda, bu yapay zeka dili modelinin ilerleyen zamanlarda Alibaba Cloud müşterilerine sunulacağı belirtildi. Şimdilik talep toplayan firma, müşterilerine kişiselleştirilmiş Chatbot oluşturma fırsatı sunacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan CEO Daniel Zhang, Tongyi Qianwen’in hem profesyonel hem de özel hayatta büyük değişikliklere neden olabileceğinden bahsetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu