Ekonomi

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin ‘içki satış yasağı’nın iptali talebini reddetti

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre CHP, 7255 sayılı Gıda, Tarım ve Ormancılıkta Bazı Düzenlemelerin Yapılmasına Dair Kanun’un bazı hükümlerinin iptali ve askıya alınması için Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı.

Alkollü içkilerin 22:00-06:00 saatleri arasında perakende satış yapılamayacağını düzenleyen kanun maddesinde, “bu yasağı ihlal edenlere idari para cezası uygulanacağını” belirten bölümün de iptali istendi.

“Kaçak içki satışları arttı”

Dilekçede, idari para cezasının ağırlığının bazı işyerlerinin kapanmasına, kaçak içki satışlarının artmasına ve kaçak işyerlerinde üretime neden olabileceği belirtildi.

Anayasaya uygun bulundu

İptal talebini görüşen Yargıtay, 22:00 ile 06:00 saatleri arasında içki satışı yasağına aykırı hareket edenlerin cezalandırılmasını düzenleyen kanun kararını Anayasa’ya uygun buldu.

Gerekçede, hukuk devletinde ceza hukukuna ilişkin düzenlemelerde olduğu gibi, kabahatler hukuku açısından da Anayasaya bağlı kalmak kaydıyla hangi fiillerin kabahat sayılacağı, bunlara uygulanacak yaptırımın türü ve kapsamı gibi konularda kanun koyucunun takdir yetkisine sahip olduğu belirtildi.

Söz konusu kuralda idari para cezası verilmesini gerektiren fiilin de kabahat olduğu belirlendi.

‘Kamu düzeni ve halk sağlığı’

Gerekçede, “Kuralla alkollü içkilerin perakende satışının 22:00-06:00 saatleri arasında yasaklanması ve bu yasağın ihlalinin idari para cezası olarak cezalandırılması, yasağın uygulanabilirliği sağlanmış, toplum düzeni ve genel sağlığın da korunması sağlanmıştır. Açıklanan nedenlerle kural Anayasa’nın 2. unsuruna aykırı değildir. İptal isteminin reddedilmesi gerekir.” söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu