Haber

YSK, Meclis sandalye dağılımını açıkladı

Yüksek Seçim Heyeti (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs’ta yapılan 28’inci Dönem Milletvekili Seçimi’nin kesin sonuçlarına ilişkin kararın açıklanmak üzere Resmi Gazete’ye gönderildiğini bildirdi.

Yener, yurt içi seçimlerde oyların yüzde 88.92’sinin, yurt dışında ise yüzde 53.80 oranında oy aldığını kaydetti. Yener, “Türk halkının iç, dış ve gümrük olmak üzere toplam yüzde 87,05 oranında seçimlere katıldığı gözlemlendi.”

Yener, seçimler sonucunda Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) 268, Refah Partisi’ne 5, Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) 50, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’ne 61, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’ne 61 oy aldı. Türkiye Personel Partisi (TİP) için. ) 4, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 169, YETLERLİ Parti’nin 43 kazandığını belirtti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, 28. Dönem Milletvekili Seçimi kesin sonuçlarının YSK tarafından açıklanmasını takip eden üçüncü gün saat 14.00’te davetsiz olarak toplanacak. Bu oturumda yeni dönemin milletvekilleri seçim ortamına ve isimlerine göre alfabetik sırayla kürsüye çıkacak ve yemin metnini okuyacak.

TBMM Tüzüğüne göre, TBMM Başkanı seçilinceye kadar TBMM’yi en yaşlı üye yönetir. Bu nedenle TBMM’yi 1948 doğumlu MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli açacak.

DW/JD, TY

haber-yildizeli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu